50-ty Światowy Dzień Ziemi

Dziś świętujemy: 50-ty Światowy Dzień Ziemi

Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw oraz inicjowanie poczucia odpowiedzialności za losy ZIEMI.

Doceńmy piękno naszej planety i zadbajmy o to, aby następne pokolenia mogły się nią cieszyć.

Dbać możemy nie wychodząc z domu:
✅ Segregujmy śmieci – pomimo spędzania większości czasu w domu nadal produkujemy odpady, więc warto pamiętać, że segregowanie śmieci nie jest rzeczą skomplikowaną, a z pewnością wyrobienie takiego nawyku jest niezwykle ważne.
✅ Ograniczmy zużycie plastiku – każdy z nas może zmniejszyć globalne zużycie tworzyw sztucznych. Szkodliwy materiał zastąpić możemy papierem, np. korzystając z wyprodukowanych z niego toreb na zakupy lub bambusem – używając choćby zrobionych z niego szczoteczek do zębów. Innymi materiałami, które mogą pomóc nam w zminimalizowaniu użycia plastiku są szkło, konopie przemysłowe czy otręby pszenne, które nadają się do produkcji przeróżnych opakowań. Warto o tym pamiętać i podczas zakupów dokonywać proekologicznych wyborów.
Zero waste – to popularny ruch, którego nazwę dosłownie możemy odczytać jako „zero śmieci”, a jego ideą jest ograniczenie produkcji odpadów do minimum. Jak to zrobić? Pomocna może okazać się metoda 5 zasad – odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, segreguj, kompostuj.
✅ Nasze miasto to część planety – chcąc celebrować Dzień Ziemi nie musimy znajdować się w malowniczych lasach amazońskich lub obserwować monstrualny wodospad Niagara, niech wyjście do sklepu będzie chwilą zauważenia piękna, jakie nas otacza.
💧 Pamiętajmy również o racjonalnym korzystaniu z zasobów wody. Globalne zmiany klimatu prowadzą do zmniejszenia ilości zasobów wody pitnej na Ziemi. W tym roku Polsce, jak i wielu miejscom na naszej planecie grozi susza. Zmiany klimatyczne stają się dla nas coraz bardziej widoczne.

źródło: Centrum Obywatelskie C10 w Krakowie

Dzien Ziemi 2020
źródło: Freepik