O nas

DZIAŁAMY

Działalność Stowarzyszenia opiera się w głównej mierze na prowadzeniu kursów nurkowych dla osób z niepełnosprawnością ruchową (paraplegia, tetraplegia, osoby po amputacji kończyn), niewidomych, głuchoniemych, z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz cierpiących na dystrofię.

Zwieńczeniem szkoleń są nurkowania na wodach otwartych, na Krakowskim Zakrzówku lub na wyjazdach organizowanych przez nas w Chorwacji lub Egipcie. Dodatkowo organizujemy nurkowania turystyczne dla już certyfikowanych nurków jak również baseny kondycyjne, gdzie doskonalimy nasze umiejętności. Poza nurkowo spotykamy się towarzysko lub w trakcie szkoleń dla naszych niezastąpionych wolontariuszy.

Z treścią naszego statutu możesz zapoznać się tutaj.
Aby zostać członkiem Stowarzyszenia wypełnij formularz który znajdziesz tutaj lub wpadnij na któreś z naszych spotkań i przekonaj się, że warto. Zapraszamy!

TROCHĘ O HISTORII

Stowarzyszenie „Nautica” zostało utworzone w 1998 roku, by wykorzystując specyfikę środowiska wodnego pomagać ludziom niepełnosprawnym, upośledzonym i o trudnych losach życiowych w odnalezieniu nowych możliwości samorealizacji. Działalność Stowarzyszenia opiera się w głównej mierze na dwóch programach adresowanych do różnych grup dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Zerowa grawitacja

Ta właśnie „zerowa grawitacja” pomaga osobom niepełnosprawnym odkryć nieznane dotąd możliwości ruchowe własnego ciała, uwierzyć we własne siły i znaleźć nową drogę walki z ograniczeniami. Woda nie tylko podtrzymuje i unosi ale przy odpowiedniej temperaturze zmniejsza napięcie mięśniowe, co sprzyja sprawniejszemu niż na lądzie wykonywaniu ruchów. Wspomniane właściwości wody dały podstawę do stworzenia techniki terapeutycznej, nazywanej metodą Hallwika od nazwiska założyciela pierwszego klubu pływackiego dla niepełnosprawnych.

Stowarzyszenie prowadzi kursy nurkowe dla osób niepełnosprawnych. Pierwsza część obejmuje zajęcia basenowe, druga to ćwiczenia na wodach otwartych. Uczestnikami są głównie osoby z różnymi niepełnosprawnościami ruchowymi, osoby niedosłyszące, a także osoby słabo lub całkowicie niewidzące. W skład kadry Stowarzyszenia wchodzą instruktorzy, asystenci instruktorów oraz osoby mające inne stopnie nurkowe wraz z wyszkoleniem w systemie HSA-Handicapped Scuba Association (Stowarzyszenie Nurków Niepełnosprawnych).

NAGRODY PRZYZNANE DLA STOWARZYSZENIA

Motyl 2000

nagrody - motyl_2000.jpg

Nurkowanie osób niepełnosprawnych jest w naszym społeczeństwie nadal tematem mało znanym i kontrowersyjnym. Znalazło to odzwierciedlenie w dyskusji nad nominacją Stowarzyszenia do nagrody „Motyl 2000” w czasie posiedzenia Rady Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”.

Wyróżnienie to jest przyznawane corocznie trzem firmom lub organizacjom, które przyczyniają się do znoszenia barier stawianych przed osobami niepełnosprawnymi. Decyzja nie była łatwa, ponieważ nurkowanie nadal bywa postrzegane jako sport ekstremalny. Szalę przeważyły opinie kursantów HSA nadesłane na prośbę członków Rady Fundacji. Jedną z trzech nagród „Motyl 2000” przyznano Stowarzyszeniu Centrum Turystyki Podwodnej „Nautica”.

Uroczyste wręczenie dyplomów Motyl 2000 odbyło się w Pałacu Prezydenckim dnia 18 maja 2001, równocześnie z wyróżnieniami „Teraz Polska”. Dyplomy wręczał w imieniu Jolanty Kwaśniewskiej prezydent RP.

Statuetki „Motyla” wykonane przez znaną artystkę Zofię Wolską wręczyła osobiście pierwsza dama RP Jolanta Kwaśniewska, wieczorem tego samego dnia podczas uroczystej gali „Teraz Polska” w Teatrze Wielki w Warszawie.

Nagroda Super Lodołamacza

nagrody - lodolamacz.jpg

„Statuetka Lodołamacza jest wyróżnieniem dla tych, którzy decydując się na zatrudnienie osób niepełnosprawnych, jednocześnie prowadzą wobec nich przyjazną politykę personalną, przełamują bariery, walczą z niechęcią i obojętnością społeczeństwa. Ideą konkursu jest nagradzanie firm, przedsiębiorców i osób prywatnych wybitnie angażujących się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych, tworzących nowe i coraz lepszej jakości miejsca pracy oraz dostrzegających sens i konieczność ich aktywizacji zawodowej.”
Kapituła wyróżniła Stowarzyszenie „Nautica” w 2008 roku za nowatorską działalność na rzecz integracji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, od 10 lat prowadzi ono bowiem naukę nurkowania dla tej grupy osób. Forma działalności przyjęta przez Stowarzyszenie Nautica jest przykładem niekonwencjonalnego podejścia do problemów niepełnosprawnych. Na basenie, czy w bazach nurkowych Centrum Turystyki Podwodnej „Nautica” nikogo nie dziwi już widok pozostawionych na brzegu wózków inwalidzkich lub kul, a zatrudnienie osób niepełnosprawnych w biurach firmy „Nautica” w Krakowie i Warszawie stało się naturalną konsekwencją prawdziwej integracji.

O NAS W MEDIACH

Stowarzyszenie w radiowej Trójce

Nasze Stowarzyszenie zostało zaproszone i wzięło udział w audycji „Czas niezwykły”. Zachęcamy do odsłuchania tejże audycji w radiowej Trójce. Zapraszamy do posłuchania o Stowarzyszeniu, podejmowanych działaniach i o tym, ile radości i satysfakcji daje nurkowanie.

media - trojka2017.png

Stowarzyszenie Nautica w radiowej Trójce