Free Joomla Template by Discount Justhost

Hvar 2011

To se ne wrati…

Jedni by powiedzieli – ot kolejny obóz. My mówimy – coś niepowtarzalnego i wyjątkowego.
Zaczęło się od zawirowań w podróży, opóźnień. Ale z drugiej strony od pięknego słońca

i uśmiechniętego szefa bazy, który nas rozruszał od samego początku oraz powitał wyśmienitym piwem i oliwą.

Czytaj więcej...

Hvar 2010

TYDZIEŃ PODWODNY (by Paweł Rozmus)

Nazywam się Paweł Rozmus Między 11. a 19. września spędziłem tydzień w Chorwacji, na kursie nurkowym Stowarzyszenia „Nautica”. Uzyskałem stopień Open Water Scuba Diver (federacji HSA). Od teraz jestem nie-anonimowym NURKOcholikien.

Jak często coś co zaczynasz robić bez przekonania, potem okazuje się jednym z najlepszych możliwych pomysłów? Zupełnie szczerze pisząc trochę tak było z moją wyprawą na Hvar. Traktowałem to jako zapowiadającą się ciekawie, ale jednak konieczność związaną z rozpoczętym na basenie kursem nurkowym dla niepełnosprawnych. No bo „jak się powiedziało a”, to trzeba „powiedzieć b”. Teraz wiem, że koniecznie wrócę tam jeszcze co najmniej raz.

Czytaj więcej...

Hvar 2009

Magda Wałek - Moje pierwsze nurkowanie na HVAR - wrażenia:

Serdecznie dziękuję instruktorom - Darkowi i Kasi O. za zaznajomienie mnie z nurkowaniem oraz cenne wykłady, podczas których miałam poznać prawa natury, jakie rządzą zasadami nurkowania. Dziękuję również pozostałym osobom z kadry i pozostałych uczestnikom - to z nimi nurkowanie było dla mnie tak miłym doświadczeniem ;)

Czytaj więcej...

Hvar 2004

OBÓZ HSA NA HVARZE 11-18.09.2004 - Okiem kadry

Nie lubię kiedy butla przejmuje inicjatywę

Bartek

my też nie, ale różnie w życiu bywa...

Wdech - unoszę się do góry, wydech - opadam... zaraz, nie jestem w wodzie, nigdzie się nie unoszę, obudziłam się właśnie po kolejnej nocy w Bodulu.

Czytaj więcej...

Hvar 2002

Asia Goebel - Moje przeżycia związane z nurkowaniem w wodach otwartych.

Kurs nurkowy w basenie to jest nic w porównaniu z nurkowaniem w morzu. Oczywiście w basenie nie ma fal, prądów morskich można pływać sobie w dowolnym kierunku bez najmniejszego wysiłku, jednak nie można zobaczyć tylu wspaniałych roślin i zwierząt, które miałam okazję oglądać podczas nurkowania w Chorwacji.

Czytaj więcej...

PAG 2000

Już drugi raz w historii Stowarzyszenia CTP "Nautica" odbył się obóz szkoleniowy na stopień podstawowy HSA (Stowarzyszenie Nurków Niepełnosprawnych). W zajęciach basenowych w ramach kursu wzięło udział łącznie 9 osób, w tym 7 po poważnych urazach rdzenia kręgowego, na co dzień poruszających się na wózkach.
Początki nie były łatwe. Problemy wynikające z korzystania z niedostosowanego basenu (a niestety trudno znaleźć fundusze na wynajem idealnego obiektu) na szczęście nie zraziły nowych adeptów nurkowania. Początkowo nieśmiało sięgano po sprzęt, pojawiały się problemy z utrzymaniem równowagi i właściwej pozycji pod wodą, tak typowe dla każdego początkującego płetwonurka. Pełnosprawny nurek może wyrównać pozycję pod wodą jednym ruchem płetwy. W przypadku osoby używającej pod wodą tylko rąk, sztuka polega głównie na umiejętnym balansowaniu barkami i uważnym rozmieszczeniu balastu (symetrycznie na brzuchu), tak by stanowił przeciwwagę dla ciężkiej butli.

Czytaj więcej...

PAG 1999

Koniec czerwca 1999, sobotnie przedpołudnie. Słońce, góry i najbardziej turkusowa woda, jaką w życiu widziałem. Wsiadamy na prom. Tak zaczął się nasz długo wyczekiwany obóz na Pagu. Ukoronowanie ćwiczeń na basenie, a zarazem początek czegoś zupełnie nowego - jako pierwsi w Polsce mamy zdobywać uprawnienia HSA, amerykańskiego Stowarzyszenia Nurkowego Niepełnosprawnych. Mieszkamy tuż nad zatoką; budynek, choć nie powstawał z myślą o wózkowiczach jest w miarę dostępny. Ale co tam budynek - 50 metrów dalej rozpościera się Adriatyk. Pierwsza, próbna kąpiel - FUJ, jak słona ta morska woda!! Do tej pory większość z nas ćwiczyła tylko w "cieplarnianych", basenowych warunkach, lub co najwyżej (najgłębiej?!) na Mazurach. 

Czytaj więcej...